Toplam kredi stoku yüzde 23 arttı


TBB Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafınca kullandırılan nakit krediler, bu senenin ağustos ayı itibarıyla ortalama 2,1 trilyon liraya ulaştı


  FOTOĞRAF: AA


13.10.2017


 
 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafınca kullandırılan nakit krediler, bu senenin ağustos ayı itibarıyla 2016’nın aynı dönemine bakılırsa yüzde 23 artarak ortalama 2,1 trilyon lira oldu.

TBB Risk Merkezi aylık bülteninin ağustos sayısı yayımlandı. Buna bakılırsa, üye kuruluşlar tarafınca kullandırılan nakit krediler 2017’nin ağustos ayı itibarıyla bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 23 artarak 2 trilyon 74 milyar liraya ulaştı. Nakit krediler geçen senenin ağustos ayında 1 trilyon 686 milyar lira düzeyinde bulunuyordu.

Nakit kredilerin 1,97 trilyon liralık kısmı bankalar, 44 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 30 milyar lirası finansman şirketleri ve 27 milyar lirası da faktoring şirketleri tarafınca kullandırıldı. Böylece toplam kredilerin yüzde 95’i bankalar tarafınca verildi.

Söz mevzusu dönemde, tasfiye olunacak alacaklar 72 milyar lira düzeyinde gerçekleşirken, tasfiye olunacak alacakların toplam kredilere oranı yüzde 3,4 oldu. 

Kurumsal krediler 1,6 trilyon liraya ulaştı

Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan kurumsal krediler toplamı, 2017’nin ağustos ayında bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 25 artarak 1 trilyon 567 milyar liraya çıktı. İmalat endüstri yüzde 25 ile ticari krediler içinde en yüksek paya haiz sektör oldu.

İmalat endüstri, toptan-perakende hizmetler ve inşaat olmak suretiyle en fazla kredi verilen 3 sektörün toplam krediler içindeki oranı yüzde 56,7’ye ulaştı. Söz mevzusu sektörlere yönelik verilen krediler miktar bazında sırasıyla 402 milyar lira, 293 milyar lira ve 193 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Tasfiye olunacak alacak oranı yüzde 4’e geriledi

Bireysel krediler, 2017’nin ağustos ayı itibarıyla bundan önceki senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 17 artarak 507 milyar lira oldu. Bireysel krediler içinde en yüksek artış yüzde 21 ile konutta gerçekleşti. Konutta şahıs başına averaj kredi 78 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

Bu dönemde, bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacakların toplam bireysel kredilere oranı 0,7 puan azalarak yüzde 4’e geriledi.

Bu senenin ağustos ayında gerekseme kredisini 179 bin, kredi kartını 117 bin, konut kredisini 35 bin ve kredili mevduat hesabını 96 bin şahıs ilk kez kullandı.

Bireysel kredisi olan şahıs sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2,5 milyon artarak 29,2 milyon şahıs olurken, averaj kredi bakiyesi ise 17,4 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

HABERİ PAYLAŞ
Bir önceki haberimiz olan Konut kredi faizleri gevşemek bilmiyor başlıklı haberimizde ipotekli satış, ve konut satışı hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı