Konut Kredisi Neden Çıkmaz / Onaylanmaz

Günümüzde bankalar 240 ay vadeli kullandırmakta olup aylık ödemeyi karşılayacak düzeyde aylık gelir belgesi sunan ve kredi notu averajı olan kişiler onayı alabilmektedir.

Ancak bazı durumlarda banka başvurusu için red sonucu verebilmektedir. Peki, niçin çıkmaz, onaylanmaz?

Neden Çıkmaz?

Konut kredisi red sebepleri içinde değişik pek oldukça madde bulunmaktadır. Bunlardan bazıları konut kredisi müracaat formu dolduran kişinin kendisine bağlı nedenler olarak öne çıkarken bazıları ise kredi kullanılarak satın alınmak istenen taşınmaza ilişik olan nedenlerdir. Bu nedenler şu şekilde sıralanmaktadır;

Konut kredisi kullanılmak istenen evin ne olursa olsun tapusunun bulunması gerekir. Tapusu olmayan eve konut kredisi kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Yine aynı şekilde iskansız eve kredi kullanılmasına da bankalar izin vermez. Ancak bazı durumlarda (kişinin yüksek kredi notu averajı olması, aylık belgelenebilir gelirinin ödemesi ihtiyaç duyulan kredi tutarının oldukça üstünde olması benzer biçimde pozitif durumlarda) banka kendi yetkisini kullanarak buna izin verebilir. Konut kredisi yaş sınırı uygulanmakta olup bir çok banka 20 yaş üstü binalara konut kredisi onayı vermeyi reddetmektedir. Yine konut kredisi kullanmak isteyen şahıs ile kredi kullanacağı vade süresi toplanarak krediyi kullanacak olan şahıs için yaş sınırı da belirlenmekte olup genel anlamda bankalar en fazla 65 yaşa kadar kredi kullandırmaktadır. Yani 60 yaşlarında olan bir şahıs en fazla 5 yıl vadeli konut kredisi kullanabilir. Düşük kredi notu averajı olan kişilerin yüksek tutarlı ve uzun vadeli konut kredileri için onay almaları son aşama zor olsa gerek. Kişinin ödeyeceği konut kredisi tutarı için maaşının kafi olması gerekir. Mesela asgari ücretle çalışan şahıs konut kredisi kullanacaksa en fazla aylık ödemesi 650 liraya kadar olan için onay alabilir. Maaşa bakılırsa kredi hesaplama işleminde kişinin belgelenebilir aylık gelirinin yarısına kadar kredi kullanımı mümkündür. 

Bir önceki haberimiz olan Halk Bankası'ndan 120 Ay Vadeli Konut Kredisi Fırsatı! başlıklı haberimizde konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı