Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Bu aşamanın amacı, müşterinin almış olduğu kredinin geri ödeme gücünün çözümleme edilmesidir. 

Ön onay kriterleri:

Kredinin kullanım amacı ve geri ödemelerin deposu,
Kredi kullanıcısının risk profili,
Kredi kullanıcısının geçmiş ödeme alışkanlıkları ve potansiyel geri ödeme gücü,
Çeşitli senaryolar altında teminatların yeterliliği mevzularında informasyon edinilir.

Konuta Eksper Kaç Günde Gelir?
Kredi başvurunuzun ön onayda pozitif neticelenmesi durumunda ekspertiz süreci başlatılır. Bankaların atamış olduğu eksper (konut değerleme uzmanı), tarafınızla kredinin onaylandığı yada bir sonraki iş günü iletişime geçer ve buluşma zamanı belirlenir. Bu tarihte, krediye mevzu olan için aşağıdaki kıymet tespitleri yapılır.
Gayrimenkulün,

Lokasyonu,
Bina yaşı,
İmar durumu,
Ulaşım kolaylığı,
Fiziki durumu,
Fiziki altyapısı,
üstünde ipotek olup olmadığı,

Teminat alınmasına engel bir durum (haciz, ipotek vb.) olup olmadığı araştırılır. Bu mevzuda daha detaylı informasyon için Evin Gerçek Değeri Bulmanın Şekilleri yazımızı inceleyebilirsiniz.
Ön onay süreci ve ekspertiz raporunun bankaya teslim edilmesi averaj 4 iş günü sürebilmekte.
3. aşamada bankanın rapor sonucunda krediyi onaylama süreci adım atar. Kullanabileceğiniz kredi tutarı ekspertiz değerinin maksimum %80’ine kadar olacaktır. Kredinizin onaylanması durumunda banka, sözleşmelerinin imzalanması için sizleri şubeye çağrı eder. Sözleşmeler imzalandıktan sonrasında kullandırılır ve ipotek işlemleri başlatılır. Bankaların anlaşmalı olduğu firmaları ve avukatlar ile tapu müdürlüğü işlemleri başlatılır.  
 
Tapu İşlemler Kaç Gün Sürer?
Tapu müdürlüklerinde alım satım işlemleri için gayrimenkul sahibinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Öğle tatiline kadar meydana getirilen başvurularda, bildirilen cep telefonuna tapu ve ipotek harçlarının yatırılmasına dair bilgiler gönderilir. Harçların yatırılması durumunda yoğunluğa bağlı olarak aynı gün yada ertesi iş günü için buluşma verilir ve satış işlemleri gerçekleştirilir.
Kaynak: Hesapkurdu.com – Kredi Kaç Günde Çıkar?

Bir önceki haberimiz olan Amerika'da Ev Sahibi Olmak İçin Vizeye Gerek Yok! başlıklı haberimizde , gayrimenkul ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı