Konut kredisi ile ilgili mühim detaylar

Konut kredisine başvurmanız durumunda 3 aşamada ilerleyen bir müracaat süreci var. Bu aşama ön onay sürecidir. Peki konuta eksper kaç günde gelir? Tabu işlemleri kaç gün sürer?İşte tüm detaylar…

Kredi hesaplama sitesi Hesapkurdu.com’un verdiği bilgiye nazaran konut kredisine başvurmanız durumunda 3 aşamada ilerleyen bir müracaat süreci sizleri bekliyor. İlk aşama ön onay sürecidir. Bazı bankalarda derhal sonuçlanırken, bazı bankalarda 1-2 iş günü sürmekte olup bankaların genel müdürlüklerince aşağıdaki riskler göz önünde bulundurularak ilk süreç sonuçlandırılır. Bu aşamanın amacı, müşterinin almış olduğu kredinin geri ödeme gücünün çözümleme edilmesidir.

Konuta Eksper Kaç Günde Gelir?

Kredi başvurunuzun ön onayda pozitif yönde neticelenmesi durumunda ekspertiz süreci başlatılır. Bankaların atamış olduğu eksper (konut değerleme uzmanı), tarafınızla kredinin onaylandığı yada bir sonraki iş günü iletişime geçer ve buluşma zamanı belirlenir. Bu tarihte, krediye mevzu olan için aşağıdaki kıymet tespitleri yapılır.

Teminat alınmasına engel bir durum (haciz, ipotek vb.) olup olmadığı araştırılır. Bu mevzuda daha detaylı informasyon için Evin Gerçek Değeri Bulmanın Şekilleri yazımızı inceleyebilirsiniz. Ön onay süreci ve ekspertiz raporunun bankaya teslim edilmesi averaj 4 iş günü sürebilmekte. 3. aşamada bankanın rapor sonucunda krediyi onaylama süreci adım atar. Kullanabileceğiniz kredi tutarı ekspertiz değerinin maksimum %80’ine kadar olacaktır. Kredinizin onaylanması durumunda banka, sözleşmelerinin imzalanması için sizleri şubeye çağrı eder. Sözleşmeler imzalandıktan sonrasında kullandırılır ve ipotek işlemleri başlatılır. Bankaların anlaşmalı olduğu firmaları ve avukatlar ile tapu müdürlüğü işlemleri başlatılır.

Tapu İşlemler Kaç Gün Sürer?

Tapu müdürlüklerinde alım satım işlemleri için sahibinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Öğle tatiline kadar meydana getirilen başvurularda, bildirilen cep telefonuna tapu ve ipotek harçlarının yatırılmasına dair bilgiler gönderilir. Harçların yatırılması durumunda yoğunluğa bağlı olarak aynı gün yada ertesi iş günü için buluşma verilir ve satış işlemleri gerçekleştirilir.

Son güncelleme: 14:5813.10.2017

Bir önceki haberimiz olan Yapı Kredi'den 10 Yıl Vadeli Ödeme Planı ile 120.000 TL Konut ... başlıklı haberimizde hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı