İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

Bir güvence gösterilmesi karşılığında bankaların bilhassa yüksek oranda kredi çekmek isteyen müşterileri için sunmuş olduğu bir imkandır.

09 Ekim 2017 Pazartesi 16:04

Eğer ödeme planına sadık kalabileceğiniz bir planlama ile uzun vadeli bu ipotekli bireysel kredisi sizin elinizi bir fazlaca rahatlatacaktır. Ancak doğal olarak ki bu kredi türünün de bazı kuralları vardır.

– Bir şahıs üstüne kayıtlı olması ihtiyaç duyulan ve tapu kaydında konut adı ile geçmesi gerekmektedir. Bir kişiden kastı gerçek şahıs olmasıdır kısaca ticari niteliği taşımaması gerekmektedir. Ticari niteklik taşıyan krediler için ipotek istenmemetedir.

– Krediyi kullanım amacınızı belirtirken eğer ev tadilatını yada eğitim harcamasını sebep gösterirseniz yasal vadeniz en fazla 120 ay fakat öteki sebeplerden birini gösterirseniz en fazla 48 ay vadeli bir kredi çekebilirsiniz.

– İpotek koyulacak taşınmaz tapu kaydında krediyi çekecek olan kişinin üstünde bulunmalıdır. İstisnası söz mevzu dahilinde değildir.

– Krediyi çekmenizi bankanız onayladığı takdirde ipotek uygulanacak taşınmaza bir eksper tarafınca kıymet biçilir. Bu belirlenen değerden sonrasında ne kadarlık bir kredi çekebileceğiniz bankanız tarafınca karar verilir. Yasal olarak hakkınız aslına bakarsak eksper tarafınca belirlenen değerin en fazla yüzde 80’i kadarken bankaların onay verdiği kredi tutarı eksperin belirlediği değerin genel anlamda en fazla yüzde 50’si kadardır.

– İpotek koyulma sürecinde bazı ek harcamalarda karşı karşıya gelirsiniz. Bunlar; tapu için bir işlem tutarı ve ipotek harcaması adı altındadır. Ancak bir satım sözleşmesi niteliği taşımadığı için tapu harcı ödemeniz gerekmemektedir.

– Şube için ödenecek meblağ ise toplamda en fazla aldığınız kredinin binde beşi oranındadır. Bu harcama dışındaki kalemler şu şekildedir; taşınmazınıza kıymet biçen ekspertiz tutarı, ipotek harcaması ve sigortalardır. Ancak toplamda bakıldığında alabileceğiniz herhangi bir harcamalarından farksızdır.

– Faiz oranları için bankanız yetkilisiyle görüşünüz sadece şunu ihmal etmeyin ki konur kredisi faizinden bir miktar yüksek olsa da nerede ise aynı düzeydedirler.

Taksitleri ödeme sürecinde herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız banka yetkilisi ile planladığınız ödeme planına sadık kalabileceğiniz bir ödeme planında anlaşmanız en doğrusu olacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS’YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!! TIKLAYINIZ

Bir önceki haberimiz olan Türkiye'de Konut Fiyatları 2013'ten Bu Yana Çok Değişti başlıklı haberimizde Esenyurt, inşaat sektörü ve hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı