İpotekli Bireysel Kredi Hakkında Bilinmeyenler

Günümüzde yaşam refah seviyesi yükseldikçe insanoğlu hayatlarını idam ettirecek alternatif yollar aramaktadır. Bu alternatif yolların neticesini ise doğal olarak ki bankacılık sektörüne de yansımıştır.

11 Ekim 2017 Çarşamba 11:59

Bankacılık sektörü insanların gereksinimlerini dikkate alarak günden güne büyümekte ve her gün bir yenilik ile gelişmektedir. Ayrıca artan banka sayısı müşterilerin daha çok alternatife odaklanmasını elde etmiştir. Her gün yeni bir kredi çeşidi bültenlere yansımaktadır. Bu kredi çeşitlerinden biri ise ipotekli bireysel kredi.

Peki, ipotekli bireysel kredi nedir?

Kişilerin belirli bir güvence karşılığı verilen tamamen gerçek kişilerin kullanmış olduğu bir kredi türüdür ipotekli bireysel kredi. Genel itibariyle banka ve finans kuruluşları bilhassa yüksek tutara haiz gerekseme kredilerini ipotek karşılığında vermektedir.

Peki, ipotekli bireysel kredi şartları ve istisnaları nedir?

Bu bireysel kredi için en mühim şartlardan biri gerçek şahıs adına kayıtlı olan ve tapu kaydı da konut adı altında geçen konutlara verilmektedir. Yani burada taşınmaz nitelikli olan konutlara bireysel kredi verilmemektedir. Taşınmazların ipotek edileceği kredi çeşidi çoğu zaman ticari kredilerde olmaktadır.

Standart olarak bu bireysel kredide maksimum olarak 48 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. Ancak ipotek kullanım sebebiyle bu vade süresi yasal kapsamda 120 aya kadar vade imkanı da sunulmaktadır.

En başta da belirtiğimiz şeklinde bu bireysel ipotekli krediyi kişinin alabilmesi için ipotek olarak göstereceği meskenin kendi üstüne olması zorunluluğu unutulmamalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir.

Başvurduğunuz kredi talebinin onaylanması halinde ipotek olarak verilecek konuta eksper gönderilip konutun kıymeti belirlerinir. Bu kıymet yasal kapsamda %80’ine kadar kredi verilebilir sadece bazı bankalar %50’sine kadar kredi de verilmektedir.

Tapu işlemlerinde alım satım olmaması sebebi ile tapu harcını ödemezsiniz.

Tüm işlemlerden sonrasında konutunuz ipoteğe uygun olduğu anlaşıldıktan sonrasında verdiğiniz ipotek karşılığında aldığınız kredi de %5’ini kapsayan Banka Sigorta ve Muameleleri Vergisinden muaf tutulursunuz.

Genel itibariyle ipotekli gerekseme kredileri faiz oranının konut kredilerinin faiz oranına nazaran yüksek olsa bile bununla birlikte yakın da seyredebilir. Bu yüzden kredi başvurusundan bulunmadan ilkin kredi faiz oranlarına dikkat etmelisiniz.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS’YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!! TIKLAYINIZ

Bir önceki haberimiz olan AKP eliyle yıkılan iktisat başlıklı haberimizde hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı