Hangi Gayrimenkullere Konut Kredisi Verilir?

2007 senesinde yürürlüğe giren “Mortgage Kredisi” Yasası’yla  (ki bu kredi, vatanımızda  konut kredisiyle eş anlamlı olarak kullanılmaktadır) beraber konut alımları nebze daha kolay hale geldi.

Konut alımları için kullandırılan konut kredilerinin vadeleri uzayarak 120 aya hatta 240 aya kadar uzadı, bu kredilerin faiz oranları gereksinim kredilerine oranla düştü ve kira ödemek yerine kendi evinizin taksitlerini ödeyerek ev sahibi olabilmenizin yolu açıldı.

Tüm bu pozitif gelişmelerden faydalanabilmek için elbet bankanın aramış olduğu bir ekip şartlar var. Bu şartların başlangıcında hepinizin bilmiş olduğu benzer biçimde kredibiliteniz ve aylık tertipli geliriniz gelmekle beraber, konutun kredi verilebilir özellikleri taşıması da vardır. Konutun kredi verilebilir özellikte olup olmaması kimi zaman atlayabildiğiniz ve fena sürprizlerle karşılaşmanıza yol açan bir durumdur. O nedenle kredi kullanarak alacağınız konutun özelliklerini ve bankanın hangi konutlara kredi kullandırdığını bilmeniz önemlidir.

Konut Kredilerinde Konutun Vasfı Neden Ehemmiyet Taşır?

Uzun vadeli olarak kullandırılmaya başlanılan konut kredilerinde, banka güvence olarak konuta, kredi geri ödemesinin bitimine dek ipotek koyar. Bu ipoteğin amacı kredi geri ödemelerinde olabilecek aksaklıklara karşı bankanın kendisini güvence altına almak istemesidir. Mortgage Kredileri de, kredi geri ödemelerinde olabilecek aksaklıklar durumunda bankaya söz mevzusu konutu satıp kredinin kapatılması hakkını vermektedir. Bu nedenle bankalar kredi kullandırdıkların konutların satış kabiliyetinin yüksek olmasına ve kısa süre içinde likite dönüştürülebilme kolaylığının olmasına azami itina gösterir. Bunun için de ekspertiz raporunda yazılan değerlendirmeleri dikkate alır.

Konut Kredisinde İpoteğe Alınacak Konutlarda Olması Gereken Özellikler

Bankaların konut kredisini kullandırmak için konutta aradıkları bir ekip “eğer olmazsa olmazları” ve bir de ”olmasa iyi olurları” vardır. Aşağıdaki maddeler, krediyle satın alınacak konutlarda bulunması ihtiyaç duyulan şartlardır:

Ekspertiz raporunda konutun “satılabilir” nitelikle bulunduğunun belirtilmesi.

Konutun tapusunun üstünde herhangi bir şerh bulunmaması. (Bu şerh öncesinden kalan vergi borçları, konutta nizama aykırı yapılmış olan değişimler vb hususunda olabilir.)

Konut yeni yapılmakta olan inşaat halindeki bir konutsa, minimum % 75’inin tamamlanmış olması.

Konutun kat irtifakı tapusunun bulunması.

Konutun yaşlarının, kredi kullanılacak  bankanın belirlediği üst sınırdan büyük olmaması. (Bazı bankalar konut yaş sınırını 20 yılda tutarken bazılarında bu sınır 30 senedir.)

Konutun 1. dereceden anne-baba, kardeş, eş benzer biçimde akrabalarınıza ilişkin olmaması. (Bu muvazaalı işleme girer.)

Bir de bankaların kredi kullandırırken konutta olmamasını tercih etmiş olduğu bazı özellikler vardır. Bunlar ise:

Konutun tapusunun hisseli olması. (Bu durumda tapuda son anda hissedarlardan birini vazgeçmebilmesi sebebiyle mesele yaratabilmektedir.)

Konutun üstünde, konutu satan kişinin daha öncesinden kullandığı krediye ilişikin başka bir bankanın ipoteği bulunması. (Bu durumda ilk etapta konuta 2. dereceden ipotek konulacak, satıcının öteki bankadaki kendi kredisini kapatıp, ipoteğin fekkini takiben ipotek 1. dereceye çıkacaktır.)

Bir de son dönemlerde gözde olan olan konut projelerine ilişkin krediler vardır. Bu projelerdeki konutlar için inşaat hemen hemen başlangıç seviyesinde olduğu ve evler maket üstünden satılmış olduğu için “Konut Proje Kredileri” kullandırılır. Bunun için söz mevzusu projeyi gerçekleştiren inşaat şirketi, uygun bulmuş olduğu bankalarla bir antak kalma yaparak, projelerinden konut alacak olanlara bu antak kalma çerçevesinde kendi garantörlüklerinde anlaşmalı bankalardan finansman sağlanır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS’YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!! TIKLAYINIZ

Bir önceki haberimiz olan Bakan Arslan'dan 'Osmangazi Köprüsü' ve 'Bursa-İzmir Kemalpaşa ... başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.


Yukarı