Çin ekonomisinden zıt sinyaller geliyor

IMF’ye gore Çin ekonomisi 2017-2018 döneminde de beklenenden iyi  performans göstermeye aday. Öte yanda, dev Asya ekonomisinden son gelen veriler tüm çabalara karşın tökezlemenin başladığına işaret ediyor olabilir

IMF’ye gore Çin ekonomisi 2017-2018 döneminde de beklenenden iyi  performans göstermeye aday. Başkan  Xi Jinping tırmanan kredi miktarı ve konut spekülasyonuna karşın hemen hemen büyümeden fedakarlık etmeye hazır değil. Öte yanda, dev Asya ekonomisinden son gelen veriler tüm çabalara karşın tökezlemenin başladığına işaret ediyor olabilir.

Hususi bir müessese olan Caixin’in derlediği PMI’a gore, Çin’in hizmet sektörü faaliyetleri yeni siparişlerin azalmasıyla Eylülde 21 ayın en yavaş büyümesini kaydetti. Komünist Parti Kongresi öncesinde ekonominin hangi yönde ilerlediğine dair işaretler bulanıklaştı.

Caixin/Markit araştırmasının bulguları Çin’in ufak şirketlerinin sıkıntılı şartlara mücadele etmeye devam ettiğini, devlet destekli inşaat patlamasından en oldukca yararlananların büyük ölçekli devlet şirketleri bulunduğunu gösteriyor.

Ancak birçok analist, Çin’in endüstriyel rallisinin uzun soluklu olamayacağına inanıyor, hususi sektörü canlandırmak için siyaset yapıcılar üstünde baskının arttığını belirtiyor.

Çin Merkez Bankası 30 Eylül’de derin yapısal dengesizliği gidermek amacıyla firmalara yeni bir cankurtaran halatı atarak, ekonominin daha savunmasız sektörlerine borç vermeye başlanırsa bankaların munzam karşılıklarını düşürdü.

Çin, ekonominin ağır endüstri ve yatırıma bağlı bağımlılığını azaltmak için hizmet sektöründeki büyümeye, bilhassa finans ve teknolojide yüksek katma kıymetli hizmetlerde büyümeye güveniyor.

Ancak, Pazartesi günü gösterilen araştırma birçok hizmet sektörü firmasının engebeli bir yolculukla karşı karşıya bulunduğunu ortaya koyarak  bu geçişin ne denli  zor olacağını anımsattı.

Caixin/Markit hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Eylülde 50,6’ya düştü, bu da Aralık 2015’den beri kaydedilen en düşük düzey oldu.

50’nin üstündeki değerler büyümeye, altındaki değerler ise daralmaya işaret ediyor. Endeks Ağustos ayında üç ayın zirvesine ulaşmıştı.

Resmi veriler, hizmet sektöründeki aktivitenin 2014 Eylül’ünden bu yana en fazla genişlemeyi kaydettiğini gösteriyordu. Resmi imalat endüstri araştırması da benzer bir trend gösterdi,  kısaca büyük firmalar iş koşullarında kuvvetli gelişmeler kaydederken, ufak firmalar büyümek için savaşım etmekte.

Capital Economics’in Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, Caixin hizmetler araştırmasının bir dönüm noktasına işaret edip etmediğini söylemek için hemen hemen oldukca erken olduğu görüşünde.

Perakende satışlar, geçtiğimiz yıla gore yüzde 10,3 oranında arttı, 2016’daki ivmeden birazcık yavaşlama gösterdi.

Evans-Pritchard “Ekonominin kamu-dışı kesimlerinde zayıflama işaretleri oldukça dikkat çekici ve hizmet sektörü de biraz zayıflamış. Sanırım sanayi üretiminde önümüzdeki birkaç ayda yavaşlama göreceğiz” diyor.

Çin’in ilk yarıda tahminlerin üstünde yüzde 6,9’luk gelişme kaydetmesinin arkasından, analistler Çin’in ivme kaybetmesinin an meselesi bulunduğunu, bilhassa hükümetin borç patlamasından meydana gelen riskleri denetim almaya çalıştığını belirtiyorlar.

Ekonomistler, Ağustostaki yavaşlanın arkasından Eylül verisinin gelecek haftalarda artış gösterebileceğini ve bunun 18 Ekim’deki parti kongresinden ilkin liderler için iyi haber bulunduğunu belirtiyor.

Gelişme azalmaya başlasa bile, Çin’in ekonomisinde sert bir düşüş riski görülmüyor. Pekin, yüzde 6,5 olan gelişme hedefini rahatça yakalayabilir.

CEBM Group makroekonomik çözümleme direktörü Zhengsheng Zhong “Çin ekonomisi genellikle üçüncü çeyrekte iyi durumdadır” dedi.

“Ancak imalat ve hizmetlerdeki genişleme Eylül ayında yavaşlamış durumda, açısından aşağı yönlü baskı dördüncü çeyrekte yeniden ortaya çıkabilir.”

Çin, Pazartesi günü döviz rezervlerinin Eylülde ard arda sekiz ay artışta bulunduğunu, daha sıkı denetimler ve daha kuvvetli yuan yardımıyla ana para çıkışının azaldığını deklare etti. Toronto Dominion Securities ise gerçekte hala ayda 20 milyar dolar sermeyenin çeşitli yollardan ülkeyi terkettiğini bulguluyor.

Çin için en büyük risklerden biri olarak görülen ana para çıkışındaki trajik bir yavaşlama dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde parti kongresi öncesinde itimat tazeledi.

IMF’ye gore iktisat 2017 ve 2018’de  kuvvetli gelişme sergileyerek öteki Gelişmekte Olan Ekonomilere destek verecek. Ancak bu performans yalnız gevşek para politikası, aşırı kredi büyümesi ve bir oldukca şehirde başgösteren konut balonlarına göz yummakla sağlanabilecek. Verimsiz ve kaynak emen KİT’lerin kapatılması, şuursuzca borçlanıp prestij altyapı ve konut yatırımı meydana getiren mahalli idarelerin denetim altına alınması da zamana yayılacak.

Bir başka deyişle, Xi Jinping büyümeyi korumak için istikrarı feda edecek. Çin’de kriz önlenmiyor yalnız geciktiriliyor. Dünya Çin şeklinde borçlu ve dengesiz ülkelere hoşgörme etmiş olduğu sürece “her şey yolunda”. Aynen Türkiye şeklinde.

Yorumlar

Son güncelleme: 09:0112 Ekim 2017

Bir önceki haberimiz olan Vakıfbank Sonbahar Kredisi Kampanyası Devam Ediyor başlıklı haberimizde ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Yukarı